0

Krista Kaer: OOTAMATU JA VAIMUKAS INGLISE KLASSIKA

Nancy Mitford
ARMASTUS KÜLMAS KLIIMAS

Nancy Mitford on üks kuuest Mitfordide õest, kes on seniajani Inglismaal raamatute ja käsitluste aineks. Nende isa ja ema, lord ja leedi Redesdale ei olnud eriti jõukad, kuigi neile kuulusid suured maavaldused, aga nende koht Inglise aristokraatias oli kindel ja kõrge. Õed ja nende vend kasvasid enamasti maal, jäid ilma erilise formaalse hariduseta ning harjusid oma tahtmist saama. Nende peres vaheldusid koduõpetajad ja guvernandid, aga suures osas noppisid nad oma hariduse raamatutest ja lähtusid edaspidises elus neist lünklikest teadmistest ja oma paremast äratundmisest. Sündimise järjekorras olid nende nimed Nancy, Pam, Diana, Unity, Jessica, Deborah ja Tom. Tom hukkus sõjas,  tema õdede saatus aga sattus järgnevatel aastakümnetel kahe suure idoloogia – natsismi ja kommunismi – ristumisalasse. Kahe õe nimi jääb alatiseks seostatuks natside ja Briti fašistidega ning eelduse oli selleks loonud juba perekonna üldine saksameelsus. Unity kohtus korduvalt Hitleriga ning kui Suurbritannia kuulutas Saksamaale sõja, laskis ta endale kuuli pähe. Ta ei surnud küll kohe, kuid ei toibunud ka päriselt. Teine õde, Diana, abiellus Briti fašistide juhi Oswald Moselyga. Kolmas õde, Jessica, põgenes aga koos oma andunud kommunistist kallimaga USA-sse ja jäigi sinna elama, kujunedes küllaltki tuntud ajakirjanikuks.

Peaaegu kõik õed on midagi kirjutanud, avaldatud on nende kirju ja päevikuid, kuid üksnes Nancy on leidnud tunnustust kirjanikuna. Kõige kõrgemalt on tema loomingus hinnatud ta kaks pooleldi autobiograafilist romaani „Armastust otsimas“ ja „Armastus külmas kliimas“. Nancy Mitford ei olnud end kirjanikuna koolitanud, kuid tal oli tugev kaasasündinud anne, terav pilk ja oskus tolleaegse kõrgkihi elu vaimukalt tabada. Muidugi on ta põiminud oma teostesse omaenda kohati üsnagi kaootilise ja kontrollimatu perekonna ning isa ja ema. Linda puhul on tegemist Nancy Mitfordi autoportreega ning tolleaegsest seltskonnaelust on antud vaimukas ja irooniline pilt. „Armastus külmas kliimas“ kuulub praegu kindlalt inglise klassika hulka, kõrvuti Nancy pikaajalise sõbra Evelyn Waugh’ loominguga. Nancy Mitford võib ju kujutada kõrgaadli elu, kuid vaimukuste pillerkaari varjus võib aimata ka nukramaid alatoone, sest armastus võtab sageli ootamatu kuju või jääb hoopis tabamatuks. Samuti toob Nancy Mitford oma raamatusse tolle aja kohta ootamatud teemad, nagu avalikult gei tegelase, kellel läheb vastu ootusi kõik imehästi.

Nancy Mitfordi raamatus on nagu heades raamatutes ikka midagi rohkemat, kui esmapilgul paistab, ning küllap sellepärast ei olegi see aegunud, vaid püsib seniajani värskena.

TULE PÜSIKLIENDIKS

Püsiklientidele on kõik raamatud vähemalt 10% soodsamad. Lisaks kehtivad püsikliendile mitmed eksklusiivsed pakkumised!

Meie kliendid saavad esimesena teada parimatest pakkumistest, põnevatest uudistest ja uutest raamatutest.