0

Raamatuklubi küsimustele vastab kopsuarst, PERHi pulmonoloogiakeskuse juhataja Pille Mukk

Keskmine inimene arvab, et kui ta ei suitseta, ongi kopsudega kõik korras.
Samas on kopsuhaigused levinud ka mittesuitsetajate seas. Millest see tuleb?

Mittesuitsetajal on tõenäosus kopsuhaigustesse haigestuda kindlasti väiksem, kuid on mitmeid kopsuhaigusi, mille teke ei ole otseselt suitsetamisega seotud, küll aga võib suitsetamine mõjutada ka nende haiguste kulgu. Me sünnime teatud geneetilise pagasiga ning ka sellega võib mõnikord kaasneda suurem tõenäosus mõneks kopsuhaiguseks. Samuti on meie kops tundlik kõigele, millega me kokku puutume. Kopsu mõjutavad meie elukeskkond ning kahjulikud ained keskkonnast, põetud haigused, meie eluviisid, toitumisvalikud ja muud valikud elus.

 

Mida võiks inimene oma kopsude tervise jaoks ise ära teha?

Kõige lihtsam on öelda, et tulebki teha õigeid valikuid: mitte suitsetada ega kasutada kahjulikke aineid, toituda tervislikult, liikuda piisavalt, kaitsta end võimalusel näiteks vaktsineerimisega välditavate haiguste vastu ning ka ägeda lihtsama haigestumise korral tegeleda hoolikalt enda ravimisega ja mitte lükata seda edasi.

Algab kõik aga sellest, et inimene tunneb ennast ja on piisavalt uudishimulik, et teha endale selgeks, millest tema tervis sõltub ja kuidas tema organism toimib. Teadlikkus on siin märksõnaks ja seda teadlikkust peaks kasutama nii enda kui lähedaste suhtes.

Arsti poole võiks pöörduda siis, kui tekivad sellised kaebused nagu köha, mis on kestnud juba nädalaid, õhupuudus või ka juba pikema aja jooksul tajutud koormustaluvuse langus.

 

Kas raamat „Kopsude hämmastav maailm” suutis teid millegagi üllatada?

Raamat oli läbinisti väga kena positiivne üllatus. Kõigepealt autor, kelle nimi on mulle tuttav kui teadusajakirjades avaldav autor ja tunnustatud kliiniline spetsialist kopsuhaiguste valdkonnas. Raamatut kätte võttes teadsin seega, et tegemist on praktikuga ning tõenduspõhist meditsiini viljeleva arstiga, kelle sõnadel on seetõttu kaalu. Äratundmisrõõm oli suur, et keegi jagab sinuga sama vaimustust meditsiinist ja pulmonoloogiast ning oskab seda lisaks ka kadestamisväärse elegantsusega lahti seletada neile, kes meditsiiniga igapäevaselt seotud ei ole. Raamat annab igaühele võimaluse saada endast rohkem teada, saada aru ühest suurest süsteemist, milleks on meie organism. Haiguste teke ja olemused olid raamatus lahti kirjutatud sellises sõnastuses, mida ka mina igapäevaselt patsientidele selgitusi jagades kasutan. Leidsin siiski ka hulgaliselt uusi kasulikke paralleele või näiteid igapäevaelust, mida kasutada, et vältida liigselt spetsiifilist meditsiiniterminoloogiat.

Kõige põnevam minu jaoks oligi see, kuidas autor oskas kaasaegse meditsiinikirjanduse viidete abil näiteid tuua ning nende järeldusi arusaadavalt selgitada.

On hea, et autor ei lähenenud valdkonnale ka liiga kergelt ning suurima kasu peaks raamatust saama just see lugeja, kes tõesti tunneb huvi oma organismi toimimisest ja mõjutatavusest. Tore, et käsitletud on ka sellist aktuaalset teemat nagu e-sigaretid. Humoorikas ja veidi provotseeriv stiil, mis väljendus mõnikord kopsu teistest organitest tähtsamaks tõstmises, täitis minu meelest seda eesmärki, et lugemist alustanu seda kauem käes hoiaks, tahaks teada saada, mis järgmiseks tuleb. Seosed populaarsete filmide, mängude, kuulsate näitlejate ja muusikutega ning isegi sotsiaalmeedia näidete kaasamine aitab kindlasti paremini lugejat loetava küljes hoida.

 

Kellele ja miks võiksite raamatut soovitada?

Absoluutselt kõigile. See võiks tõesti käia inimeste üldise harituse juurde, et enese organismi toimimist tunda. Kindlasti ka kõigile arstidele, sest raamat aitab meil paremini oma patsiente mõista ning nendega ühist keelt rääkida.