Raamatuklubiga Usbekistani

TULE SUURE EESTI RAAMATUKLUBIGA EKSOOTILISSE USBEKISTANI

 

TÄHELEPANU: reis on edasi lükatud 2021. aastasse!

Reis toimub 6.-13. oktoobrini 2020  Vaata lähemalt

Meie giidiks on KARIN DEAN, Tallinna Ülikooli Aasia uuringute suuna juht, kes peab loenguid Kagu-Aasia ühiskondadest ja poliitgeograafiast.

Usbekistan on hinnatud eeskätt oma põneva ajaloo ja kultuuripärandi tõttu. Reis viib meid islamimaailma kaunimatesse linnadesse, mille vanus on rohkem kui 2000 aastat. Me külastame tänast pealinna TAŠKENTI, SAMARKANDI, mis oli 14.sajandil Timuri impeeriumi pealinnaks, asus ajaloolisel Siiditeel ning oli islamiõpetuse üheks keskuseks. Samuti uudistame iidset linna BUHHAARAT, mis oli pärsia tsivilisatsiooni üheks keskuseks ja mis on linnana eksisteerinud juba 6.sajandil e.m.a.  Lisaks ootavad meid kõikjal rikkalikud turud värviliste kangaste, vürtside ja päikeseküpsete puuviljadega ning kaunid mošeed. Unikaalsust lisab ööbimine ehtsas JURTAS.

1.päevTallinn – Istanbul

Kogunemine lennujaamas kl 16:30, lennud Turkish Airlinesiga läbi Istanbuli:
Lennud Tallinn –Istanbul 18:40 – 21:55, Istanbul – Taškent 00:30 – 07:00

2.päev Istanbul -Taškent

Varahommikul jõuame Taškenti. Hommikusöök ja väike puhkus hotellis.
Taškent, Kesk-Aasia ja Usbekistani süda, pole mitte lihtsalt üle 2000 aastase ajalooga linn, vaid pärl omataoliste seas.

Lõunasöögile järgneb poolepäevane linnaekskursioon. Külastame suure valitseja Timuri väljakut ja tema muuseumi, jalutame mööda kuulsat alleed, teeme pilti Vabadusesamba juures. Piilume tarbekunstimuuseumi ja Taškendi metroosse. Õhtusöök restoranis.Ööbimine Taškendis 4**** hotellis.

 1. päev Taškent – Buhhaara

Enamuse tänasest päevast veedame Taškendis. Linnaekskursiooni käigus näeme mitmeid ajaloolisi keskaegseid mošee-koole ehk medresesid.

Šeik Abdul Kasimi poolt 16 sajandil rajatud medreses on praegu käsitöö ja tarbekunsti keskus. Siin töötavad maalikunstnikud, juveliirid, puunikerdajad ning ehedat usbeki kunsti on võimalik kaasa osta. Samuti 16. sajandil rajatud Kukeldaši medreset kasutati vahepeal karavanseraina, seejärel kindlusena. 20. sajandil olid hoones erinevad muuseumid, nüüd on seal taas kool. Veel näeme Hazrati imaami arhitektuurikompleksi, kus hoitakse üht koraani originaali. Külastame Chor-Su turgu, mis on üks kuulsamaid ja vanimaid turge Usbekistanis, eksisteerinud juba Suure Siiditee aegadest alates. Sealt leiab kõike alates maitseainetest, kuulsast usbekistani saiast kuni puuviljade ja pähkliteni.

Peale lõunasööki tutvume linna veidi uuemate ehitistega – Ak mošee ehk Valge mošeega, Taškendi teletorniga ning peatume1966.a. maavärina ohvritele rajatud monumendi „Vaprus“ juures. Enne rongijaama sõitu vaatame veel Riiklikku Suurt Ooperteatrit, mis ehitati jaapani sõjavangide abil aastatel 1942-1947.

Kell 19 läheme Buhhaara kiirrongile (650km, 3,5tundi). Edasi transfeer hotelli ja õhtusöök.
Buhhaara hotellis 4**** veedame kaks ööd.

 1. päev Buhhaara

Usbekistani lõunaosas asuv Buhhaara on enam kui 5000 aastat vana ning saanud alguse zoroastriidide päikesealtarist pühal mäel. See iidsel siiditeel asunud linn oli kunagi üks Pärsia tsivilisatsiooni keskustest. Siit pärineb ka Samaniidide dünastia. Külastame Samaniidide mausoleumi, mis on Kesk-Aasia vanim (pärineb 9-10.sajandist) ja üks arhitektuuri tippteoseid. Linnas on säilinud mitmed erakordsed vaatamisväärsused, näiteks 9. sajandist pärit Buhhaara Kindlus ja omaaegne ajalooline keskus (Ark) ning selle vastas olev Bolo Hauzi mošee.

Peale lõunasööki jätkame Buhhaara pärlitega tutvumist: Kaljani minarett, Buhhaara põhisümbol (12.sajandist), Miri Arab medrese, mis on üks vanimaid tänaseni tegutsevaid vaimulikke õppeasutus islamimaailmas (16.sajandist), Ulugbeki medrese, mis on üks kolmest esimesest medresest, mis on ehitatud Timuri lapselapse poolt (15.sajandil).

Ning muidugi teevad meele rõõmsaks imeilus kuppelkatustega Taki-Zargaroni turg ja kaubatänav iidse veereservuaari Lyabi Hauzi ümber.

Õhtusöök Nadir Divan- Begi medreses on koos Usbeki folklooriprogrammiga.

 1. päev Buhhaara – Gijduvan – Aidarkul

Peale hommikusööki külastame viimase Buhhaara emiiri Emir Said Alimi suveresidentsi Khan “Sitorai Mokhi Hossa” (18 sajandist) ja Chor-Minor medreset (19 sajand.).

Edasi sõidame Gijduvani. Siinkandis elavad Usbekistani kuulsaimad keraamikute dünastiad. Külastame Meister Abdullo Nurulloevi töötavat meistrikoda ja sööme seal ka lõunat.

Sõit jätkub Aidarkul’i järve äärde. Õhtusöök nomaadide rahvustoitudest ja ööbimine jurtades. Jurtad on Kesk-Aasia kultuuri ja rändrahvaste sümboliks ja neis ööbimine on unikaalne elamus.

6.päev Aidarkul – Nurata – Samarkand

Hommikusöök nomaadilaagris. Meil on võimalus lähemalt tutvuda kõrbeelanike truude abimeeste, kaamelite ja hobustega ning ujuda Aidarkuli järves.

Lõuna ajal peame pikniku Aidarkul’i lähistel ja seejärel sõidame Nurata mägedesse, külastame Aleksander Suure kindluse varemeid ning hästi säilinud unikaalseid petroglüüfe.

Järgneb Bussisõit Samarkandi. Peale hotelli sisseseadmist vaatame teatris värviküllast muusikalishowd usbeki rahvusliku rõivastuse arengust „El Merosi“. Peale seda õhtusöök restoranis ja ööbimine Samarkandis.

 1. päev Samarkand – Taškent

Tutvume Usbekistani suuruselt teise linna Samarkandiga, mis asus kunagi Hiina ja Euroopa vahelisel Siiditeel, oli 14.sajandil Timuri impeeriumi pealinn ja islamiõpetuse keskus.

Timuri nimega ei tasu Usbekistanis nalja heita. Ta on siin sama püha mees nagu Nazarbajev kasahhidele, Kurmandžan Datka kirgiisidele või Tšingis-khaan mongolitele. Timuriidide impeeriumi süda oligi Samarkand. Ja Samarkandi süda on imeline Registani väljak oma mošeede ja medresedega. See on koht, kuhu tasub tulla, rahulikult olla ja ringi vaadata. Siin asuvad Ulugbeki, Sher Dori ja Tilla-Kori medresed (15-17 sajandist).
Pealelõunal külastame Shakhi-Zinda nekropoli ja Gur Emir’i mausoleumi, kuhu on maetud Timur ja lisaks veel kolm valitsejat: Shahruh, Miranšah ja Ulugbek ning keskaegset„astronoomilist imet“ ehk Ulugbeki observatooriumi.

Kell 18 läheme Taškendi kiirrongile (350 km, 2h 10min). Õhtusöök ja ööbimine Taškendi hotellis.

 1. päev Taškent – Istanbul– Tallinn

Varajane ärkamine, hommikusöök ja sõit lennujaama

Lennud Taškent- Istanbul 09:00 – 12:20, Istanbul – Tallinn 14:30 – 17:45

KLUBILIIKME HIND 1495 EUROT SISALDAB:

– Lennupiletid Tallinn – Taškent-Tallinn

– Hotellid:
• 2,5 ööd Taškendis, Grand Mir Hotellis 4****
• 2 ööd Buhhaaras Omar Hayyam Hotellis 4****
• Jurtad Aidarkuli järve ääres
• 1 öö Samarkandis Malika Diyora Hotel 4**** või Grand Hotel 4****

– 7 hommikusööki, 6 lõunasööki, 6 õhtusööki

– Rongipiletid Taškent – Buhhaara ja Samarkand-Taškent
– folklooriprogrammi Usbeki lauludest ja tantsudest Nadir Divan- Begi medreses
– Teatrikülastust “El-Merosi”
– Kõik kavas kirjeldatud sõidud ja sissepääsud
– Bussis joogivesi
– Eestikeelne giid ja kohalik reisisaatja

LISATASU EEST:

 • Ühekohaline tuba hotellides (v.a. jurtad) – 235€
 • Reisikindlustus

Klubiliikme hind kehtib ka kaaslasele.

Jätame endale õiguse vajaduse korral kavas muudatusi teha.

Registreerumine ja info e-maili teel serk@gotravel.ee ja kõigis GO Traveli büroodes kuni 22. jaanuarini või kuni kohti jätkub:

TALLINN: Reisikeskus Balti Jaam, tel  6 310 147, 6 310 148, 6 310149. TARTU:  Kaluri 2, tel  6 310 226. PÄRNU: Hommiku 4, tel 6 310 216,  6 310 217. VILJANDI:  Arkaadia aed 5, tel 6 310 227, 6310 228. RAKVERE: Tallinna tn 21, tel 6 310 219, 6310 220. JÕGEVA: Aia 1, tel 6 310 213.

TASUMINE:
350 € tasuda broneerimisel 7 päeva jooksul kinnituseks.
500 € tasuda 15. maiks 2020
Ülejäänu koos kõigi lisadega tasuda 16. augustiks 2020

TÜHISTAMINE:
Reisi tühistamisel kuni 28.veebruarini 2020  peetakse kinni bürookulud 80 EUR.
Reisi tühistamisel 1. – 31.märts ettemaksu 350 EUR ei tagastata.
Reisi tühistamisel 1.aprill- 16.august trahv 50% reisi hinnast
Alates 17.augustist on tühistamistasu 100%.

Soovitame teha lisaks tervise- ja pagasikindlustusele ka reisitõrkekindlustuse.

VIISA JA REISIDOKUMENT:
Eesti kodanikule on reisimine Usbekistani kuni 30 päevaks viisavaba.

Vajalik pass, mis kehtib kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi

Registreerimiseks vajame passiandmeid.

 Lisainfo:

Pagas Turkish Airlinesi lendudel:
Äraantava pagasi piirmäär on kuni 30 kg.
Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul sisaldub hinnas.

 • Rühma suurus – minimaalne reisijate arv 25, maksimaalne 36.
 • Reisi ametlik keel on eesti keel. Kohalikke giide vajadusel tõlgitakse.
 • Pühakodade külastuseks sobiv riietus on: naistel pikk seelik ja pikkade käistega pluus/jakk ning pea ja õlad kaetud räti või salliga; meestel pikad püksid.
 • Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi võiks teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida. Meditsiinilised teenused Usbekistanis ei ole alati kättesaadavad.
 • Kindlasti tuleks teha piisava kattega reisikindlustus, mis katab kulud ootamatuste korral.
 • Ilm oktoobri esimeses pooles on Usbekistanis soe ja suvine.
 • Aeg: ajavahe 3h, Usbekistan on meist ees.
 • Bussikohad jagatakse registreerumise järjekorras
 • Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu.

Loe lisaks: https://reisikirjad.gotravel.ee/post-sovjetlik-usbekistan-ajarannak-garanteeritud/