Raamatuklubiga Portugali

RAAMATUKLUBI PORTUGALI KULTUURIREIS.

 

Meie giidiks on Portugalis elanud ja õppinud MIRJAM SOMELAR

Reis toimub 9.-16. juunini 2020

Eestist vaid kaks korda suuremal Portugalil on pakkuda palju: rikkalik kultuuripärand, keerdkäikuderohke ajaloo tunnistajaks olevad kindlused ja paleed, vaheldusrikkad maastikud, võimsad mäed ja imekaunid orud, metsik ookean ja lõputud liivarannad, salapärased pargid ja varjulised aiad, oliivisalud ning korgitammeväljad, imemaitsev köök ja põnevaid avastusi pakkuv veinikultuur, portugallaste hinges peituv igatsusehõnguline saudade ja otse südamesse minev fadolaul. Kõike seda ja rohkemgi veel kogeme ka oma nädalasel reisil Euroopa lääneserva.

 1. Päev Tallinn-Lissabon

Lennud Tallinn-Riia kl 10.00-10.50, lend Riia-Lissabon 12.50-15.25

Elegantne ja peibutav Lissabon laiub seitsmel künkal Tejo jõe suudmes. Suundume bussiga linnasüdamesse ja vaatame üle linna peaväljakud, laiad avenüüd, kesklinna tähtsamad monumendid. Jalutame Alfama linnajao kitsastel käänulistel tänavatel, piilume sisse katedraali, tutvume all-linna korrapäraste kvartalitega, imetleme São Jorge künka nõlvadelt avanevaid vaateid, uudistame, kus armastas istuda poeet Fernando Pessoa ja näeme, kuhu on maetud nobelisti José Saramago tuhk.

Majutus 2 ööd Lissaboni südalinnas hotellis My Story Hotel Tejo***

 1. Päev Lissabon-Sintra- Cabo da Roca – Lissabon

Hommikul sõidame Sintrasse. Mägede embusesse peitunud lopsaka rohelusega Sintra on olnud suveresidentsiks nii Portugali kuningatele kui ka mauri ülikutele enne neid. Sintrast on olnud vaimustuses nii lord Byron kui Hans Christian Andersen ning see pakub inspiratsiooni lugematutele romantikutele ka täna. Külastame mäetippu ehitatud Pena paleed, prints Ferdinandi kingitust oma abikaasale Maria II-le. Vabal ajal on võimalik külastada ka eri ajastute arhitektuuri kombineerivat rahvuspaleed. Edasi sõidame Cabo da Rocasse, mandri-Euroopa kõige läänepoolsemasse punkti. Portugali rahvuseeposes “Lusiaadid” viidatakse sellele neemele kui paigale, “kus lõpeb maa ja algab meri”.

Lissaboni naastes külastame Belemi linnajagu, kus asuvad Portugali maadeavastuste perioodi tähtsaimad monumendid. Betlemma järgi nime saanud Belem on üks väheseid paiku Lissabonis, mis pääses 1755. aasta maavärina ajal täielikust hävingust ja nii saamegi imetleda kuldajastul kujunenud manuelismi arhitektuuristiili pärleid Belmi torni ja Jerónimose kloostrit.

Õhtul soovijatele õhtusöök fadorestoranis, kus saame portugali rahvustoitude ja veini kõrvale kuulata fadot – traditsioonilist nukrat ja hingeminevat ballaadilaadset laulu, mille teemadeks on saatus, igatsus, saudade. Lauljat saadavad 2 instrumentalisti, üks 12-keelsel portugali kitarril, teine klassikalisel hispaania kitarril. Fado – see on otsetee portugallase hinge!

 1. Päev Lissabon-Coimbra- Buçaco

Sõidame ülikoolilinna Coimbrasse, millel on portugallaste südames eriline koht.  Just selle linna valis Portugali esimene kuningas Alfonso Enriques 1139. aastal riigi pealinnaks ja see on koduks Portugali vanimale ülikoolile, mis täidab linna praegugi noorusliku energia ja loova vaimuga. Külastame Coimbra Ülikooli peahoonet, selle uhket kabelit ja barokkstiilis raamatukogu. Jalutame vanalinnas, näeme kaunist romaanistiilis katedraali ja otsime märke Coimbra kuulsatest tudengitraditsioonidest.

Pärastlõunal külastame Buçaco metsa. Müüriga ümbritsetud parkmets on üks liigirohkemaid kogu Euroopas: siia on istutatud üle 250 erineva puittaimeliigi, millest paljud on Portugali toodud suurel maadeavastuste perioodil. Siin leidub nii vanu loorbereid, tammeliike, oliive, männisalusid kui puissõnajalgu. Sammaldunud veekaskaadide, varjuliste alleede, väändunud puutüvede ja nende vahel uhkustava neomanuelistliku paleega park on sedavõrd müstiline, et Nobeli kirjanduspreemia pälvinud José Saramago on selle kohta kirjutanud: “Buçaco mets nõuab tervet omaette sõnavara, mis kasutusele võetuna räägib sellest, et kõik jääb ikkagi ütlemata. Buçacot ei ole võimalik kirjeldada. Parim, mida teha saab, on end sellesse eksitada.”

Majutus Coimbra südalinnas hotellis Hotel Dona Ines***

 1. Päev Coimbra-Douro jõe org-Porto

Sõidame läbi Kesk-Portugali mägise maastiku Douro jõe orgu. Maalilises Pinhão linnakeses külastame veinimõisa, kus tutvume nii veini tootmisega kui saame ka seda pudelisse villitud päikest maitsta. Seejärel sõidame traditsiooniliste robalo-paatidega Douro jõel, et imetleda järske jõekaldaid ja lõputuid nõlvadele rajatud viinamarjaterrasse. Douro viinamarjakasvatuspiirkonda peetakse üksmeelselt üheks maailma kauneimaks. Ka edasine bussisõit pakub vaateid, mis panevad ahhetama.

Õhtul jõuame Portugali suuruselt teise linna Portosse, mis on andnud riigile nii nime kui portveinitraditsiooni. Porto on jõuline, uhke, isepäine ja täis loovat energiat. Ta on koduks nii tööstusele, portveinikeldritele kui ka suurele osale noorema põlvkonna kirjanikest ja kunstnikest.

Majutus 2 ööd Porto südalinnas hotellis Moov Hotel Porto Centro**

 1. Päev Porto

Tutvume Portoga: esmalt sõidame Vila Nova de Guiasse ning külastame portveinikeldrit, kus tutvume veini ajaloo ja tootmisprotsessiga ning saame seda väärikat jooki ka maitsta. Sõidame juba tuttaval Douro jõel ja imetleme Porto 6 silda, sh. Gustave Eiffeli projekteeritud Maria Pia raudteesilda, mis on linna üheks sümboliks. Sõit rippraudteega võimaldab nautida vaateid Porto kuulsale kaldapealsele ka õhust. Pealelõunal külastame 12. sajandi alguses rajatud katedraali.  São Bento raudeejaamas näeme imekauneid kahhelplaate, azulejosid, mis kujutavad stseene Portugali ajaloost. Jalutame Porto kesklinnas, kus muuhulgas piilume ka maailma üheks kauneimaks raamatupoeks peetavasse Livraria Lellosse ning vaatame kuulsat art noveau kohvikut Majestic, kus armastas kirjutada J. K. Rowling.

 1. Päev Porto-Aveiro-Batalha-Nazaré

Sõidame Aveirosse, mis on kuulus oma kanalite ja art noveau arhitektuuri poolest. Soovijatega teeme vanade soola- või adrukogumispaatidega sõidu kanalitel ning maitseme kohalikku vahuveini ning kohalikku munakollasemaiustust ovos moles.

Batalhas külastame Santa Maria da Vitória kloostrit, mis on Portugali gootika meistriteos. Hilisemalt manuelismi ja renessansi elementidega täiendatud suursugune klooster püstitati tähistamaks võitu kastiillaste üle Aljubarrota lahingus 1385. aastal.

Jõuame Nazarésse. Kuigi see kõrgete kaljudega ääristatud lahe ääres olev linnake on tänapäeval populaarne rannakuurort, on siin ometigi säilinud veel ka kunagise rannaküla hõngu: värvilised kalapaadid, võrke lappavad mitmekihilistes seelikutes naised ja kuivavad kalad on siin tavaline vaatepilt.

Majutus 2 ööd Nazarés südalinnas hotellis****

 1. Päev Nazaré-Alcobaça-Tomari-Fátima-Nazaré

Külastame suurejoonelist Jumalaema kloostrit Alcobaças. Kunigas Afonso Henriquesi poolt Jumalaemale antud tõotuse täitmiseks rajatud klooster on alates 13. sajandist olnud suurim ja mõjuvõimsaim kogu riigis.  Sõidame Tomari, mille kohal kõrgub kunagine Portugali Templirüütlite Ordu peakorter. 12. sajandil rajatud ning hiljem korduvalt täiendatud kloosterkindlus on salapärane, eksitav ja ligitõmbav ning nii polegi ime, et see on olnud nii romaanide kui filmide tegevuspaigaks. Vaatame ringi ka Tomari idüllilises linnasüdames. Tagasiteel ookeani äärde peatume Fátimas, mis muutus katoliiklaste jaoks oluliseks palverännupaigaks peale 1917. aasta Neitsi Maarja ilmutust.

Õhtul sööme Nazaré restoranis õhtusööki, mille keskmeks on kohalik spetsialiteet caldeirada, hõrgutav  kala- ja mereannipada. Loomulikult ei puudu laualt ka portugali veinid ja imemaitsev magustoit.

 1. Päev Nazaré-Óbidos-Lissabon-Tallinn

Linnamüüriga ümbritsetud keskaegset Óbidost võiks nimetada Portugali romantikapealinnaks. See valgeks lubjatud majadega linnake on olnud sajandite jooksul kuningannadele pulmakingiks ning praegugi on siinsetel kitsastel tänavatel nii salapära kui vastupandamatut külgetõmbejõudu. Enne kojusõitu maitseme siin ka klaasikese kohalikku kirsilikööri ginjat.

Lend Lissabon-Riia kl 16.10-22.30, Riia-Tallinn 23.10-23.59

KLUBILIIKME HIND 1190 EUROT SISALDAB:

– Lennupiletid Tallinn –Lissabon-Tallinn (Air Baltic, vahemaandumisega Riias)

– Hotellid:
• 2 ööd Lissabonis
• 1 öö Coimbras
• 2 ööd Portos
• 2 ööd Nazares

7 hommikusööki

-Õhtusöök koos jookidega

-Sissepääsud:

Sintra Pena palee , Coimbra ülikooli kabel ja raamatukogu, Buçaco metsa külastus, veinimõis Pinhãos, paadisõit Douro orus, Porto katedraal, rippraudtee sõit Portos , portveinikeldri külastus, Porto 6 silla kruiis,  Batalha klooster, Alcobaça klooster, Tomari templirüütlite ordu kindlus.

-Eestikeelne giid ja reisisaatja

LISATASU EEST:

 • Ühekohaline tuba hotellides– 325€
 • Reisikindlustus (med-100.000€; reistõrge 1.280€; pagas 320€) – 27,23€ (19-64a), 39,49€ (65-70a), 51,29 (71-79a), 74,88€ (üle 79a)
 • Õhtusöök fadokontserdiga ca 40 eurot
 • Sintra rahvuspalee ca 10 eurot
 • Paadisõit Aveiro kanalitel koos kohaliku vahuveini ja maiustuse degusteerimisega ca 10 eurot

Klubiliikme hind kehtib ka kaaslasele.

Jätame endale õigusi vajaduse korral kavas muudatusi teha.

Registreerumine ja info e-maili teel serk@gotravel.ee ja kõigis Go Traveli büroodes kuni  30. aprillini või kuni kohti jätkub:

TALLINN: Reisikeskus Balti Jaam, tel  6 310 147, 6 310 148, 6 310149. TARTU:  Kaluri 2, tel  6 310 226. PÄRNU: Hommiku 4, tel 6 310 216,  6 310 217. VILJANDI:  Arkaadia aed 5, tel 6 310 227, 6310 228. RAKVERE: Tallinna tn 21, tel 6 310 219, 6310 220. JÕGEVA: Aia 1, tel 6 310 213.

TASUMINE:
350 € tasuda broneerimisel 7 päeva jooksul kinnituseks.
Ülejäänu koos kõigi lisadega tasuda 15. aprilliks 2020

TÜHISTAMINE:
Reisi tühistamisel kuni 30. jaanuar 2020  peetakse kinni bürookulud 80 EUR.
Reisi tühistamisel 1.veebruar– 15.aprill ettemaksu 350 EUR ei tagastata.
Alates 16. aprillist on tühistamistasu 100%.

Soovitame teha lisaks tervise- ja pagasikindlustusele ka reisitõrkekindlustuse.

Lisainfot:

Air Balticu liinilendudel
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas, üks pagasiühik maksimumkaaluga 20 kg
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku mõõtudega kuni 23x40x55cm ja ühe ühiku muutudega kuni 30x40x10cm kogukaaluga kuni 8 kg. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid.

 • Rühma suurus – minimaalne reisijate arv 26, maksimaalne 38.
 • Reisi ametlik keel on eesti keel. Kohalikke giide vajadusel tõlgitakse.
 • Pühakodade külastuseks sobiv riietus on: naistel pikk seelik ja pikkade käistega pluus/jakk ning pea ja õlad kaetud räti või salliga; meestel pikad püksid.
 • Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida..
 • Kindlasti tuleks teha piisava kattega reisikindlustus, et mis katab kulud ootamatuste korral.
 • Aeg : ajavahe 2h, Portugal on meist taga.
 • Bussikohad: registreerumise järjekorras
 • Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu.
 • Sissepääsude hinnad võivad veidi muutuda, hetkel on aluseks võetud eelmise hooajad hinnad.