Suure Eesti Raamatuklubi reis lükkub 17. aprillile

12.12.2020 reis on edasi lükatud. Uus reisiaeg 17.04.2021

Põhjaranniku kadunud kalurikülad, Viinistu kunstimuuseum ja Marko Matvere kontsert.

Tule Raamatuklubiga avastama Põhjaranniku omanäolisi kohti. Heidame pilgu vanadele kapteniküladele, kaluriküladele, hüljatud küladele ning mõtiskleme, kas me oleme siis mererahvas või ei ole.

Sadamad, mis kunagi ühendasid meremehi ja rannakülade rahvast, olid koduks uhketele laevadele. Paraku teeb aeg oma töö ja nüüd on kalatsehhi kolinud Viinistu kunstimuuseum. Aga kas kalalõhn on sadamatest jäädavalt kadunud ja rannakaluri ametki unustuse hõlma vajumas, või on veel pisutki lootust? Püüame koos aru saada, kuidas saavad hakkama kunagise rannarahva järeltulijad ja miks armastavad seda kanti puhkajad.

Nagu laulab meile Võsu Rannaklubis õhtu lõpetuseks Marko Matvere: „Ei tea, kas kiire mul või küllalt aega, kas liialt ma ei vaata tagasi…“

 

REISIKAVA:

Alustame oma reisi kell 9.00 Tallinnast Balti jaamast ja kell 8.00 Tartust ning Pärnust, kui ka sealt koguneb piisavalt huvilisi.

Sõidame Juminda poolsaare idakaldale Harale. Siin asub endine sõjaväesadam, mida praegu tuntakse Hara allveelaevade baasina. Jalutame kohaliku giidiga kail, räägime teejoomise kõrvale piirkonna ajaloost ja külastame näitust „Saladuslik sadam“.

Kas teadsid, et just Hara saarel toodeti kuulsaid Tallinna kilusid ja Hara lahes ehitati Eesti ilusaim purjelaev Tormilind?
Edasi suundume Pärispea neemele, kus asub Lahemaa pärlina tuntud Viinistu. Sellest väikesest rannakülast on kujunemas tõeline kultuurikeskus. Viinistu kunstimuuseumi peahoone on ümber ehitatud endise kalurikolhoosi kalatöötlemistehase külmhoonest. Jaan Manitski kunstikollektsiooni väljapanek tutvustab oksjonitel hinnarekordeid teinud suurnimede kõrval ka vähem tuntud autoreid ja kaasaegset kunsti.

Piki käänulisi rannikuteid sõites jõuame järgmisele poolsaarele ja Käsmu kaptenite külla. Jalutame rannas ja külateedel, tutvume kohalike lugudega.

Kas teadsid, et Käsmus oli kunagi merekool ja peaaegu igas peres oli oma kapten või tüürimees ning just seetõttu tunti Käsmut “kaptenite küla” nime all?

Huvilistel on võimalus väikese summa eest ronida Käsmu tuletorni, mis ehitati 19. saj lõpus annetustest. See on üks kahest Eestis säilinud puidust tuletornist.

Järgmise peatuse teeme Altjal, vanas rannakülas, kus majad paiknevad piki ühte külatänavat. Näeme siin tüüpilisi rannatalusid, taastatud võrgukuure ning Titekivi, mille tagant olevat kohaliku pärimuse järgi toodud Altja küla lapsed.

Vaimutoidule ja korralikule mereõhu doosile järgneb pidulik õhtusöök elegantses Vihula mõisas. Pool tuhat aastat vana Vihula mõis ehitati praegusel kujul üles von Schubertite ajal ligi 200 aastat tagasi. Mõisakompleks on stiilselt renoveeritud.

Edasi sõidame Võsule, et panna päevale sobiv punkt Marko Matvere merelaulude kontserdiga „Mulle meeldib maa!“ (Marko Matvere – laul, kitarr; Peep Raun – akordion, laul).

Kontsert vanadest merelauludest-ballaadidest jutustab purjelaevanduse kuldajast, milleks  loetakse 16.–20. sajandit. Sellest perioodist pärineb ka merelaulude traditsioon shanty, millest omakorda arenes tänapäevane, meile nii armas merelaul. Kõige ilusamad, romantilisemad ja lõbusamad laulud on tänapäeva jõudnud 19. sajandist – siis olid laevad puust ja mehed rauast.

Kontsert kestab ca 1 tund ja 20 minutit ning pärast selle lõppu asume koduteele.

Tallinna jõutakse tagasi orienteeruvalt kell 21, Tartusse kell 22 ja Pärnusse kell 22.30.

Bussid liiguvad marsruutidel

 • Tallinn – Lahemaa
 • Tartu – Jõgeva – Väike-Maarja – Rakvere – Lahemaa
 • Pärnu – Vändra – Türi – Paide – Tapa – Lahemaa

 

HIND klubiliikmele ja tema kaaslasele:

99 eurot – alustades reisi Tallinnast, Väike-Maarjast, Rakverest, Türilt, Paidest, Tapalt

115 eurot – alustades reisi Pärnust, Vändrast, Tartust, Jõgevalt.

 

LISATASU eest: 15 eurot – bussis üksinda pingis (piiratud saadavus, sobib üksi reisivatele ja laiutada armastavatele inimestele).

 

HINNAS SISALDUB:

 • Marko Matvere merelaulude kontsert „Mulle meeldib maa!“
 • pidulik õhtusöök Vihula mõisas
 • Viinistu kunstimuuseumi külastus
 • Hara allveelaevade baasi külastus
 • suupiste Haral
 • mugavustega bussisõit vastavalt kirjeldatud kavale
 • giid-reisijuhi teenused

 

MUU TEAVE:

 • Iga reisibuss külastab kavas nimetatud paiku veidi erineva ajagraafikuga, aga kõik saavad kokku Vihula mõisas pidulikuks õhtusöögiks kell 16 ja kontserdiks Võsul kell 18.
 • Kontserdisaalis täidetakse pooled istekohad.
 • Tegemist on bussireisiga. Sobib kõigile, kes saavad iseseisvalt hakkama bussi peale ja maha minekuga ning jaksavad seista ja kõndida korraga kuni tund aega.
 • Infoleht täpsustustega saadetakse Infoleht täpsustustega saadetakse hiljemalt 12. aprillil.

Minimaalne reisijate arv – 40, maksimaalne – 100.
Tartust ja Pärnust minimaalne reisijate arv 15 inimest kummaski bussis.

 • Järgime kõiki Terviseameti soovitusi ja reisime turvaliselt. Bussi pindu desinfitseeritakse enne igat väljasõitu.
 • Istekohad määratakse registreerimise järjekorras ning neid tutvustatakse reisijatele enne reisi. Bussi sisenemiseks ja väljumiseks kasutame võimaluse korral bussi mõlemat ust, et hajutada reisijaid ning minimeerida omavahelist kontakti. Hoiame distantsi kaasreisijate ja bussijuhiga. Järgime hoolikalt antud suuniseid, et kõik reisijad tunneksite end reisides ohutult ja mugavalt.
 • Kui ka aprillis soovitab Terviseamet inimestel siseruumides ja ühistranspordis kanda maski, siis pakume maske kõigile kohapeal.

Eeldame, et haigusnähtudega reisijad jäävad koju.

 

BRONEERIMINE:

Registreerumine ja info GoTraveli e-poes gotravel.ee/serk, meili teel serk@gotravel.ee või telefonil 6310 126 kuni 22. novembrini või kuni kohti jätkub

Jätame endale õiguse vajaduse korral kavas muudatusi teha. Reisi korraldab Go Travel.

 

TASUMINE:

 •      Esimene sissemakse 30 € ulatuses tuleb tasuda broneeringu kinnituseks koheselt.
 •      Ülejäänud osa tuleb tasuda hiljemalt 15.03.2021.

 

TÜHISTAMINE:

 • Omal soovil tühistamise korral raha ei tagastata.
 • Tühistamisel haigestumise tõttu peetakse kinni broneerimistasu 9 €, eeldab reisikorraldaja kohest teavitamist ning arstitõendi olemasolu.
 • Nimevahetus tasuta.
 • Kui reisimine pole Covid-19 tõttu detsembris võimalik, siis lükatakse reis edasi või tühistatakse. Viimasel juhul kehtivad reisijatele pakettreisidirektiivist lähtuvad tingimused.