0

Raamatute ettelugemine teeb rõõmsaks nii suure kui väikese

20. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist ettelugemise päeva.

Kui me räägime ettelugemisest, siis oleme harjunud seda seostama eelkõige lastele unejuttude lugemisega või mõnel kirjandus- või luuleõhtul tekstide esitlemisega. Tegelikult oleks aga tore raamatute ettelugemist palju tihedamini ette võtta, tehes seda nii iseenda, lapse kui kaaslase heaks.

Ettelugemine on väga vana komme, pigem isegi oskus. Juba iidses Mesopotaamias oli kirjaoskus elitaarsuse tunnus – suurem osa rahvast oli kirjaoskamatu ja kirjutaja-ettelugeja ametit omandama pääsesid vaid valitud. Vana-Roomas oli kombeks kuulata ettelugejat õhtusöökide taustaks ja ka keskaegsetes kloostrites oli ettelugemine tavaline praktika. Vaikselt ja omaette lugemine ongi pigem tänapäevane komme.

Lapse arengus on ettelugemine hindamatu tähtsusega, see soodustab lugema ja kirjutama õppimist. Ettelugemisest saab alguse lapse kõne ja keele areng, kirjanduslik kasvamine ja laiem kultuurihuvi. Ettelugemine on samaaegselt nii info edastamine kui ka emotsiooni loomine ja hoidmine. Lapsed elavad loo jutustamisele kaasa, ettelugemine käivitab nende peas kujutluspildid ja loob sobiva pinnase loovuse kujunemisele. Lapsed leiavad kuuldust ikka ja jälle midagi uut ning laused ja sõnad kinnistuvad.

Täiskasvanute puhul on tõestatud, et ettelugemine parandab meie mälu, aitab keerulisi tekste mõista ja meelde jätta, suurendab kujutlusvõimet ja ideede tekkimist. Valjusti lugedes keskendub mõte nii sõnade hääldusele kui ka nende tähendusele. Ettelugemine teravdab fookust ja eemaldab tähelepanu kõrvale tõmbajad. Veenev ettelugemine mõjutab nii lugejat kui ka kuulajat, see on teksti läbielamine, mis mõjutab kõiki osapooli.

Lisaks teaduslikult tõestatud kasuteguritele on raamatute ettelugemine ka tore ajaviide ja pakub võimaluse veeta koos oma perega kvaliteetaega. Ettelugemine loob sideme lugeja ja kuulaja vahele, paneb ruumis kehtima üksmeele ja teineteisemõistmise. Ettelugemine toob rõõmu nii suurele kui väikesele ja tugevdab emotsionaalseid sidemeid.

Praeguses digimaailmas on raamatute ettelugemine üha rohkem hääbuv ja unustusse vajuv. Ärgem laskem sel juhtuda ja tähistagem seda päeva ühe toreda raamatu ettelugemisega!

 

Varraku valikus on ettelugemiseks sobivaid raamatuid väga palju! Näiteks lastele soovitame loomade elust  ja seiklustest rääkivat lasteraamatut „Meie laste loomajutud“ ja südamlikku lastelugu „Sirli, Siim ja saladused“, natukene suurematele sobiks aga piraadilugu „Operatsioon Lossivaim“ ja muinasjutud kogumikust „Metsavaimu heategu“. Täiskasvanud lugejad-kuulajad võiksid ette võtta Andrus Kivirähki lühilugude kogumiku „Mälestused” või Olav Osolini kriminaalselt naljaka raamatu „Kus lendab part“.

 

Mõnusaid lugemiselamusi!

Kirjastus Varrak

 

TULE PÜSIKLIENDIKS

Püsiklientidele on kõik raamatud vähemalt 10% soodsamad. Lisaks kehtivad püsikliendile mitmed eksklusiivsed pakkumised!

Meie kliendid saavad esimesena teada parimatest pakkumistest, põnevatest uudistest ja uutest raamatutest.