0

2021. aasta eesti kirjanduse eredaimad palad

Eesti kirjanduses on olnud imeline aasta! Lugejateni on jõudnud hulgaliselt raamatuid erinevates žanrites ja igale maitsele. Ilmunud on nii väärt ilukirjandust ja põnevat lugemist kui ka ajaloo-, kultuuri-, käsitöö- ja kokandusraamatuid.

Meil on hea meel tuua teie ette selle aasta kodumaise kirjanduse eredaimad palad! Mõnedest kirjutame allpool pikemalt, teiste kohta saab hea ülevaate Varraku e-poes.

Leia veel enne seda tihedat aega mahti lubada endale üks mõnus lugemiselamus! Või valmistu jõuludeks ja osta raamat lähedastele või sõpradele jõulukingiks!

ILUKIRJANDUSE HITID

David Vseviov Onu Moritza sõnaraamat

„Onu Moritza sõnaraamatut“ võib nimetada ilukirjanduslik-dokumentaalseks fiktsiooniks, milles segunevad reaalsus ja väljamõeldis. Tegemist on David Vseviovi perekonnasõbra „onu Moritza“ koostatud ning juhuslikult ja tagantjärele autori kätte sattunud niinimetatud sõnaraamatuga, mille eesmärgiks oli jagada Davidile õpetussõnu ja tegutsemisjuhendeid tulevikuks. Millistest valikutest „onu Moritz“ seejuures lähtus, on raske öelda, kuid valdavalt on tema õpetussõnade aluseks isiklikud läbielamised ja kogemused.

Raamatu autor David Vseviov, kes ka ise vahel onu Moritzaks kehastus, tutvustab oma raamatut nii: „Ma ei oska täpselt öelda, mis see on, sest kui lugeda sissejuhatus, siis need on onu Moritza poolt mulle kirjutatud tekstid. Lihtsalt tekkis selline mõte, et vahetevahel on hea kirjutada midagi sellist, millel pole reaalsusega otsest seost, aga mis peegeldab seda reaalset maailma, võib-olla ka seda maailma, mis oli 1950. või 1960. aastatel.“

Veel eesti ilukirjanduse hitte:

      

 

 

 

 

 

 

 

 

VÄÄRT LUGEMINE

Kai Aareleid „Vaikne ookean“

On nii palju, mida me oma vanematest ei tea. On nii palju, mida nad ei tea, et me teame.

Mehe ja lapsega Neevalinnas elav Stella näeb kogemata pealt, kuidas talle külla sõitnud ema saab kokku mehega, kes tundub ähmaselt tuttav. Pilthaaval hakkavad Stella peas hargnema mälestused lapsepõlvest ja noorusest, aga ka stseenid ema ja isa abielust, mille sile pind lasi toona ainult aimata, mis võib peituda sügavamal. Samal ajal püüab Stella lahendada omaenda kreeni kiskuva abielu võrrandit.

Ookean ühendab motiivina kõiki romaani lugusid, kus petlikult tüüne pinna alt võib paljastuda terve mahavaikitud elu oma hoovuste, süvikute ja hiidlainetega.

Kerstin Vestel on kirjutanud raamatu kohta arvustuse kultuurilehes Sirp: „„Vaikne ookean“  aitab mõista, kuidas väikesed asjad mõjutavad me elu suures plaanis, ning ärgitab analüüsima ka omaenda käitumismustrite kujunemist. See, kui raamat ei paku mitte ainult meeldivat lugemiselamust, vaid kandub ka omaenda tundevalda, on minu meelest hea teose tunnus.“

Veel eesti autorite väärt raamatuid:

     

 

PÕNEV LUGEMINE

Olav Osolin „Kus lendab part“

Olav Osolini krimiromaan.
Kriminaalselt naljakas raamat. – Mart Juur

Kummaline tandem, Samuel Part, Eesti Politsei nooreminspektor ja Mart Sapiste, kindla ilmavaatega vaneminspektor, saavad 2019. aasta veebruaris väljakutse Lõuna-Eestis paiknevasse hotelli, kus pealtnäha lihtne mõrvalugu võtab ühel hetkel täiesti ootamatu pöörde. Lugu viib uurijad uskumatutesse seiklustesse, mis on ühtaegu nii põnevad kui ka naljakad ning mille lõppu ei oska keegi ennustada.

Jaan Martinson, suur krimisõber on kirjutanud raamatusoovituse: „Roimajuttudele võib läheneda tõsisel ja mittetõsisel viisil. Seda teist varianti kasutavad vähesed. Ikka proovitakse luua klassikaline krimiromaan, pidades kinni ligi sajand tagasi S. S. Van Dine’i paika pandud reeglitest: mõrv, detektiivid või politseinikud, hulk kahtlusaluseid, üllatav lõpplahendus… Ent see õnnestub ainult vähestel.“

Veel põnevat lugemist:

       

 

AJALOO- JA KULTUURIHUVILISELE

Marju Kõivupuu „Eesti põrgute lood“

Eesti maastikku ilmestavad paljud kaunid paigad, kus paljandub liiva- või paekivi, millesse loodus on rajanud salapärased koopad. Neis põrgute või põrguhaudadena tuntud koobastes, mis näivad olevat kui sissepääsud allilma ehk põrgusse, elavad rahvapärimuse kohaselt vanapaganad. Aja jooksul on mõnedki liivakivisse uuristunud või uuristatud põrgukoopad sisse langenud ning nende omaaegsest toredusest saab aimu vanu fotosid vaadates või rahvapärimusel põhinevaid tekste lugedes.

See raamat viib huvilised rändama põrgupärimusega seotud paikadesse. Kohad vajavad lugusid ja inimesi, kes neist jutustaks, sest ainult nii püsivad kohad ja nendega seotud lood elus ja mälus ka siis, kui maastik ise on muutunud.

Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl-Martin Sinijärv soovitab: „„Eesti põrgute lood” saadavad kõik soovijad päris paljudesse põrgutesse korraga. Põrgud asuvad üle kalli kodumaa laiali ning ringirändamist soosival aastaajal siseturismi eelistaval ajastul võiks neid üle vaadata küll. Isegi kaart on juures, ohtrast pildimaterjalist rääkimata.“

Rohkem häid raamatuid ajaloo- ja kultuurihuvilisele:

       

 

HEAD KINGIIDEED

Olga Kaju „Kondiitrikunst sinu köögis“

See on raamat igaühele, kes soovib valmistada maitsvaid ja põnevaid kondiitritooteid – olgu need siis keerulised mitmeelemendilised tordid, maailmakuulus klassika, modernsed minidesserdid või lihtsalt mõnusalt rikkalikud küpsised. Siit leiab endale midagi nii kondiitrimaailmas esimesi samme astuv algaja kui ka edasijõudnud kondiitrikunsti huviline.

Nende kaante vahele on koondatud ligi 80 desserdi ja olulisema kondiitritoote retsepti. Ent tegemist pole pelgalt retseptide kogumikuga, vaid abimehega, mis aitab paremini mõista, mida ja miks on köögis vaja silmas pidada, et valmiks tõeliselt kaunis ja isuäratav dessert.

Raamatu autor Olga Kaju tutvustab oma raamatut: „Mõtlen siiamaani, kas oleksin võinud veel midagi juurde kirjutada, aga 300 lehekülge on juba niigi mahukas raamat. Üritasin jääda selle juurde, mis on kõige tähtsam ja vajalikum.”

Veel häid kingiideid:

       

 

Mõnusaid lugemiselamusi!

Kirjastus Varrak

TULE PÜSIKLIENDIKS

Püsiklientidele on kõik raamatud vähemalt 10% soodsamad. Lisaks kehtivad püsikliendile mitmed eksklusiivsed pakkumised!

Meie kliendid saavad esimesena teada parimatest pakkumistest, põnevatest uudistest ja uutest raamatutest.