0

Reis Rootsi kindluslossidesse ja südasuvisele Ölandi saarele

Raamatuklubi reis toimus 24. – 28. juulil 2022

Pilte näed siit

  • Reis on välja müüdud

Rootsi monarhia on üks vanimaid maailmas, sealsed kuningad on troonil olnud üle tuhande aasta. Sellel reisil jalutame iidsete lossivõlvide all, kuulates lugusid võimust ja armastusest. Piilume ajaloo kardinate vahelt, kuidas söödi, riietuti, mõeldi, armastati, punuti intriige – ja surdi…

Lõuna-Rootsi ranniku lähedal asuv Öland on liivarandade, tuulikute, rahulike loopealsete, aga ka suursuguste losside, viikingite laevkalmete ja ruunikividega saar. Seal asub ka praeguse kuningapere suveloss. Kindlasti on kuningapere Ölandil iga aasta 14. juulil, et tähistada kroonprintsess Victoria sünnipäeva.

 Meie giidiks sel põneval reisil on RITA AHONEN – eesti filoloog, kes on 34 aastat Rootsis elanud ja sellest 20 aastat Stockholmi giidina töötanud. Rita kirg on raamatud, ise on ta kirjutanud raamatu „Minu Stockholm”.

 Pühapäev, 24. juuli
16.30-17.00     toimub pardakaartide jagamine sadamas. Reisile minnes ära unusta kaasa võtta kehtivat reisidokumenti. Pardakaardid väljastame isikut tõendava reisidokumendi alusel. Kes on pardakaardi kätte saanud, läheb pardale ja seab end oma kajutis sisse.

 Esmaspäev, 25. juuli
NB! Kõik kellaajad on Rootsi aja järgi – st 1tund meist taga.

10.30   sildub Baltic Queen Värtahamneni sadamas Stockhomis.
10.45   igaüks leiab ise väljapääsu laevast. Koguneme terminali kõrval busside parklas.
Busside parklas ootavad teid giid ja GO buss sildiga SERK.
12.00   jõuame Gripsholmi lossi Mariefredis.

Umbes 70 km Stockholmist läänes, väikeses Mariefredi linnas Strängnäsi vallas asub üks Rootsi silmapaistvamaid ja armastatumaid vaatamisväärsusi: Gripsholmi loss. Tundub, et kõigist Rootsi lossidest on just Gripsholmi loss enim külastatud. Punastest tellistest seinte ja roheliste vaskkuplitega elegantne ehitis, mida ümbritseb Mälareni järve vaikne vesi, räägib enam kui 400 aastast Rootsi ajaloos.
45-minutiline ringkäik läbi lossi juhatab meid läbi looklevate koridoride, ajalooliste kambrite ja tubade. Giidiga ekskursioon juhatab meid läbi lossi ajaloo 16. sajandist kuni 19. sajandini ja selle käigus saame imetleda ka Rootsi riigi portreedekogu.

13.00   lõunasöök restoranis Slottspaviljongen.
Peale lõunasööki jätkame reisi Vadstena suunas (220 km, 2 t 40 min).
16.40   jõuame Vadstena lossi.

Vadstena loss asub Kesk-Rootsi samanimelises linnas, Vetteri järve idakaldal. See on üks paremini säilinud renessansiaegseid linnuseid kogu Rootsis. Vadstena lossi ehitas kuningas Gustav Vasa 1545. aastal ja see oli algselt mõeldud Stockholmi tsitadelliks.
Linnuse rekonstrueerimine atraktiivseks renessansiaegseks paleeks algas 1550. aastal, kui vürst Magnus Vasa sai Ostergotlandi hertsogiks. Hertsog Magnus põdes vaimuhaigust ja oli Gustav Vasa ainus poeg, kellest ei saanud kunagi Rootsi kuningat. Magnus suri 1595. aastal ja on maetud Vadstenale lähimasse kirikusse. Vadstena loss toimis kuningliku paleena kuni 1716. aastani, mil kuninglik perekond selle vastu huvi kaotas. Mahajäetud paleest sai viljahoidla. 

17.00 Giidiga ekskursioon Vasa-aegsete naiste elust, mil saame ülevaate 16. sajandi naiste elust ja elutingimustest. Milline oli naiste roll ja millised olid ootused? Kuuleme lugusid Gustav Vasa kurikuulsast tütrest Ceciliast ja Erik XIV armukesest ja naisest Karin Månsdotterist ning paljudest teistest tolle aja silmapaistvatest naistest.
Peale ekskursiooni vaatame (väljastpoolt) Jumalaema ja Püha Birgitta kloostrit (mida sagedamini nimetatakse Vadstena kloostriks) ja mis oli ühtlasi meie Pirita kloostri emaklooster.

 Kloostri asutas 1346. aastal Püha Birgitta. Ta tegi seda Rootsi kuninga Magnus IV ja kuninganna Blanche’i abiga, kes tegi testamendi, millega kinkis kloostrile kümme talu. Kloostris elas 25 munka ja 60 nunna. Klooster oli kuningakoja ja aadli suursoosingus ning sellest sai hiljem nii riigi vaimne keskus kui ka suurim mõis Rootsis. Kloostris oli teadaolevalt haigla ja vanadekodu, mis on registreeritud aastast 1401.

 Majutus ja õhtusöök Vadstena Klosterhotel & SPAs.

Teisipäev, 26. juuli
Hommikusöök hotellis.
08.00   Alustame sõitu Kalmarisse (sõit 3 t ja 40 min, 272 km).
12.00   Kalmari lossi ekskursioon (1 tund).

 Kalmari lossi päritolu ulatub tagasi 12. sajandisse. Siin sõlmiti 1397. aastal Kalmari liit ning juba 16. sajandil ja Vasa kuningate ajal omandas loss oma praeguse väljanägemise. Kalmari loss on kõige iidsem vaatamisväärsus, mis on püsinud suures osas muutumatuna aastast 1592.

13.00 lõunasöök Kalmari lossis
14.00 jõuame Ölandi saarele, ringsõit Ölandi saarel

Ölandil reisime ajas veelgi rohkem tagasi. Saarel on teada viisteist iidset rauaaegset kindlust. Et paremini ette kujutada, milline võis üks linnus välja näha, külastame rekonstrueeritud Eketorpi kindlust.

Borgholmi ajalugu populaarse supel- ja spaakuurordina sai alguse juba 1864. aastal. Värsket Ölandi õhku peeti eriti tervislikuks. Külalisi tuli kõikjalt Rootsist, tavaliselt aurulaeval, mis sõitis Stockholmi ja Ölandi vahel. Borgholmi lossi varemed pärinevad 12. sajandist ja olid strateegiliselt oluline kaitserajatis kuni Roskilde rahuni 1658. aastal.

 Majutus ja õhtusöök Ölandil Strand Borgholm hotellis.

Kolmapäev, 27. juuli
Hommikusöök hotellis.
Check-out hotellist, et alustada tagasiteed.
08.30   ärasõit hotellist Tinderedi kus sööme lõunat (sõit 3t, 210 km). Tee peal külastame armsat Västerviki linna.
12.00   lõunasöök looduskaunis kohas, Tindered Lantkökis. Peale lõunasööki on võimalik jalgu sirutada ja järve kaldal jalutada.
13.15   sõit tagasi Stockholmi, Värtahamneni sadamasse (247 km u 3 tundi).
16.15   saabumine Värtahamneni sadamasse.
17.30   väljub laev Stockholmist.

Neljapäev, 28 juuli
10.45 laev jõuab tagasi Tallinna sadamasse

 

HIND inimese kohta:

756 €, ööbimisega hotellides kahekohalises toas ja laevas 4-kohalises naiste B -kajutis
822 €, ööbimisega hotellides kahekohalises toas ja laevas 2-kohalises B -kajutis

1030 €, ööbimisega hotellides ühekohalises toas ja laevas üksinda B -kajutis

780 €, ööbimisega hotellides kahekohalises toas ja laevas 4-kohalises naiste A -kajutis
870 €, ööbimisega hotellides kahekohalises toas ja laevas 2-kohalises A -kajutis

1126 €, ööbimisega hotellides ühekohalises toas ja laevas üksinda A -kajutis

LISATASU EEST soovi korral: Toidud laevas ja Reisikindlustus

HINNAS SISALDUB:

– Laevapiletid Tallinn-Stockholm-Tallinn

– Hotellid: 1 öö Vadstena kloosrihotellis  4*, 1 öö Strand Borgholm hotellis 4*
– 2 hommikusööki
– 3 ühist lõunasööki
– 2 ühist õhtusööki
– Sissepääsud: Gripsholmi loss, Vadstena loss, Kalmari loss, Eketorpi kindlus, Borgholmi loss
– Eestikeelne giid Rootsis
– Eestikeelne giid algusega Stockholmist ja reisisaatja algusega Tallinnast
– Mugavustega bussisõit

MUU TEAVE:

  • Tegemist on bussi- ja laevareisiga. Sobib kõigile, kes saavad iseseisvalt hakkama bussi peale- ja mahaminekuga ning jaksavad kõndida vähemalt tund aega järjest ning taluvad merereisi.
  • Istekohad bussis jagatakse välja registreerumise järjekorras
  • Infoleht täpsustustega saadetakse nädal enne reisi
  • Minimaalne reisijate arv – 30, maksimaalne – 45.

BRONEERIMINE:
Registreerumine ja info GoTraveli e-poes gotravel.ee/serk või meili teel [email protected] või telefonil 6310 124 kuni 28.juunini või kuni kohti jätkub

Jätame endale õiguse vajaduse korral kavas muudatusi teha. Reisi korraldab Go Travel.

TASUMINE

  • Esimene sissemakse 50% reisi hinnast tuleb tasuda broneeringu kinnituseks nädala jooksul.
  • Lõppmakse 50% tuleb tasuda hiljemalt 21. juuniks 2022.

TÜHISTAMINE

  • Reisi tühistamisel omal soovil kuni 20. juunini ettemaksu ei tagastata.
  • Alates 22. juunist on tühistamistasu 100%.
  • Nimevahetus tasuta kuni 20. juulini 2022