0

Intervjuu Maria Palusaluga

Maria Palusalu on sada protsenti veendunud, et Eesti­maa aedadel on potentsiaali jõuda kõrgemale tasemele. Ta aitab sellele igati kaasa: nõustab algajaid aiapidajaid, rajab klientidele aedu. Nüüd kirjutas ka raamatu.

Millal tärkas teis huvi aianduse vastu?

Olen aianduse, aedade kujundamise ja taimedega kokku puutunud lapsest peale. Lapsepõlves oli meil suur vana viljapuuaed, mis oli rohtu, naati ja nõgestesse kasvanud. Selle aia rajamise keskel olen üles kasvanud, kõiki etappe ja tehnikaid näinud ning kaasa teinud. Taimed on mulle alati väga meeldinud.

Kui olin 13-aastane ja ema küsis, kas tahaksin minna Eesti nooraednike võistlustele, siis mõtlesin natuke ja olin nõus. Pidin õppima selgeks ladina keele, taimede erinevad paljundusvõtted, väetamise normide arvutamise, erinevate seemnete tundmise, floristiliste tööde tegemise jmt. Tol ajal jäi mulle kõik väga hästi ja päris kiirelt külge. Seda aega võiks lugeda justkui aianduskarjääri ametlikuks alguseks.

Kas mäletate oma esimest peenart? Mis seal kasvas?

Ei mäleta, et mul oleks olnud oma nn klassikalist esimest peenart. Küll aga oli mul juba varasest lapsepõlvest peale oma puukool, kus kasvatasin erinevaid püsikuid ja ilupõõsaid, mida müüsin aiakülalistele ja ema klientidele. Mulle meeldis väga taimi paljundada, neid kokku lugeda ja mõelda, kui palju nad kõik väärt on.

Millal teadsite, et teist saab aiakujundaja?

Kuna mul oli juba lapsest saati huvi taimede vastu ning olin selle kõige sees üles kasvanud, siis teadsin, et ilmselt soovin ka ise sel alal tegeleda. Olin käinud juba varasest noorusest peale emaga kaasas klientidele aedu rajamas. Mingit teist mõtet ei tulnud isegi pähe! Arvasin, et midagi muud oleks minu jaoks ilmselt märksa keerulisem.

Kas teil on eeskujusid? Keda peate oma suurimaks õpetajaks?

Minu suurim eeskuju ja õpetaja on olnud minu ema, kellelt õppisin selgeks püsi­­umbrohuvaba istutusala rajamise ning palju teisigi aia kujundamisel ja hooldamisel vajalikke võtteid. Maailmakuulsatest kujundajatest on kindlasti eeskujuks Piet Oudolf, Nigel Dunnett ja Tom Stuart-Smith, kelle looduslähedaselt mõjuvad kujundused on väga inspireerivad ja kõnetavad väga paljusid inimesi. Nende kujundusstiil kannab edasi just seda, mida maailmal praegu vaja on: ühendust loodusega, ilu, jätku­suutlikkust, arvestamist kliimatingimustega.

Kas on mõni aed, mille ilu on teid hingetuks võtnud?

Selliseid aedu on tegelikult palju, enamasti Suurbritannias või Saksamaal. Üks selline suur park on näiteks Trentham Estate, kus range on väga oskuslikult ühendatud vabakujulisega ning kõrvalaladel on kasutatud ka täiesti looduspärast ja vabakujulist kujundust.

Kui suur on teie enda aed? Kas seal on ruumi ka juur- ja puuviljadele, marjapõõsastele, kasvuhoonele? Mitu liiki taimi teie aias kasvab?

Meie pere aed on kahehektarine Inglise stiilis iluaed, kus on nii tarbeaia osa kui ka istutusalad paljudele erinevatele püsililledele, puudele-põõsastele ja sibullilledele. Siin kasvab üle 2600 taimeliigi kokku üle 5000 m² suurusel alal. Peamised taimed, keda oleme kasutanud aia kujundamisel, on puhmikulised ja vähem hoolt nõudvad püsikud, kes enamasti ise hakkama saavad. Palju on erinevaid floksi-, männasmailase-, heleeniumi-, sügisastri-, vesikanepi-, kurerehasorte. Meie aeda leiavad tee sellised taimed, kes ei vaja suurt lisahoolt ja kes suudavad oma iluga esile tulla.

Kas teil on oma lemmiktaim(ed)?

Kindlasti on mul teatud lemmiktaimede palett, kuhu kuuluvad näiteks tugevad kukeharjade sordid, mõningad kõrrelised, punanupud ja näiteks puned, kes end edasi ei külva. Need taimed saavad väga hästi hakkama erinevates kehvemates tingimustes, on küllusliku värvi­valikuga ega lähe aias lihtsalt rändama. Hindan väga selliseid taimi, kel on pakkuda värvi, putukatele toidulauda ning kes on pikka aega usaldusväärsed.

Millised aiatööd on kõige raskemad? Millised on kõige meeldivamad?

Mulle on kõige raskemad põõsaste lõikamised: seal ei näe kohe mingit suurt muutust või tulemust (v.a kui teha mingit vormilõikust). Mulle meeldib uusi istutusalasid ette valmistada ja neid rajada. Ootus on suur, kuidas sellised alad paari nädala pärast välja näevad. Tulemus on kohe näha! Kuigi pinnase ettevalmistus võib olla füüsiliselt üsna kurnav, kui teha seda terve päeva, annab see mulle ometi kõige suurema õnnetunde.

Milline on aedniku lemmikaeg?

Ma arvan, et kevad, kui kõik tärkab ja on näha eelmise aasta vilju. Kuigi mind inspireerivad kõik aastaajad. Suvel saab uusi ideid ja koosluste mõtteid, värvikombinatsioone, sügisel saab nautida värviküllust ja rajada uusi peenraid, talvel saab teha uueks hooajaks plaane nii endale kui ka klientidele, kevadel hakata neid ellu viima.

Milline on kõige tähtsam soovitus algajale aiarajajale?

Kõige tähtsam on rajada umbrohuvaba istutusala! Siis pole vaja kurta, et aeda on raske hooldada ja pidada. Umbrohuvaba istutusala rajamine võib olla raske, keeruline, eriti kui aias on väga sügava juurestikuga püsiumbrohud, aga see on tehtav. Kui oled sellega hakkama saanud, siis on hooldus lust ja lillepidu. Sellest kirjutan ka uues raamatus. Muide, seal on kirjas ka teised tähtsad punktid, mida tasub jälgida. Umbrohuvaba ala ettevalmistus on kindlasti A ja O, mis muudab tõeliselt palju!

Kas umbrohuvaba aed on tõesti võimalik?

Jah, absoluutselt! Peab siiski teadma, mida see mõiste tähendab. Umbrohuvaba aed ei tähenda, et aias ei kasva ühtegi umbrohtu. See tähendab, et aias ei kasva püsiumbrohtu. Üheaastaste umbrohtude seemnevaru on mullas olemas vähemalt 40 järgmiseks aastaks ja see varu täieneb pidevalt ka tuule abil. Kui aias on vaba mullapinda, siis hakkab kohe kasvama ka üheaastane umbrohi. Kui sellist vaba pinda ei ole, siis ei tule nii lihtsalt ka üheaastast umbrohtu.

Kas kogenud aiapidajaid tuleb samuti mõnikord korrale kutsuda? Miks?

Jaa, ikka! Kogenud aiapidajad kahmavad sageli kokku erinevaid taimi, kes nende aeda ei sobi, või ei jälgi väga aia üldkujundust. Nad armastavad väga erinevaid taimi ja mõnikord võib saada ka hea kujunduslahenduse, kuid see võib lõppeda ka suhteliselt kaootilise ja palju hoolt vajava taimekollektsiooniga.

Millal ja miks tekkis idee kirjutada see raamat?

Inspireerituna ühe kliendi väga naadi- ja osjarohkest aiast ja selle totaalsest muutumisest tuli eelmisel aastal mõte koostada raamat, mis aitaks paljudel aiaomanikel luua oma aiast midagi erilist, silmapaistvat ja vähem hoolt nõudvat. Eestlased teevad oma aedades väga palju tööd, aga tulemus pole alati see, mida nad ootasid. Eestimaa aedadel on väga suur potentsiaal jõuda sarnasele tasemele teiste juhtivate aiandus­maadega. Mind inspireerivad väga palju ka meie enda kliendid, kes rajavad oma aedu õpetuste ja plaanide järgi ja saavutavadki reaalselt väga ägedaid tulemusi.
See raamat aitab veel rohkematel aiapidajatel vaadata oma aiale teise pilguga ja saavutada süsteemsemalt püsivaid soovitud tulemusi.

Kui kaua kirjutamine aega võttis ja kas see oli raskem-kergem, kui aeda rajada?

Raamatu kirjutamine võttis tegelikult suhteliselt vähe aega. Põhiosa oli kuu ajaga paigas. Raskem ja töömahukam osa minu jaoks on kõik lisanduv. Turundus näiteks, et sisu jõuaks võimalikult paljude lugejateni ja sellest oleks võimalikult paljudele ka reaalset kasu. Raske oli ka kontrollimine: kas äkki peaks veel midagi lisama ja muutma. Aeda on kindlasti kergem rajada, see ei pruugi nii paljude silmapaaride alla sattuda ja seda saab vajaduse korral ka jooksvalt ümber kujundada.

Kas raamatule on oodata ka järge?

Jah, kindlasti! Plaanis on midagi praktilist koos praktiliste ja lihtsate, tehtavate harjutustega, mida iga aiapidaja saab ise katsetada ja tulemustes veenduda.

 

Maria Palusalu

Lõpetanud Eesti maaülikoolis bakalaureuse- ning Viini maaülikoolis magistriõppe maastiku­arhitektuuri erialal. Paralleelselt ülikooliõpingutega alustas tööd nii Austria eraaedades kui ka Saksamaal aiakujunduse ja taimekasvatusega tegelevas ettevõttes.
Olnud kuus aastat Euroopa nooraednike liidu president ja korraldanud neljas riigis rahvusvahelisi aiandusseminare.
Praegu juhib pereettevõtet Palusalu Aiad OÜ, kus tegeletakse nii klientidele aedade kujundamise, rajamise kui ka veebikoolituste korraldamisega. Loonud veebis tegutseva Unistuste Aia klubi, kust on aastate jooksul läbi käinud ligi 3000 aiahuvilist ning kus saab alustada oma unistuste aia loomist.     Lisaks toob pereettevõte maale erilisi ja vastupidavaid aiatööriistu, mis aitavad  aiatöid kiirendada ja lihtsustada.
Abielus sakslasega, varsti on peres neli eelkooliealist last.

Raamatu leiad SIIT