0

2023. aasta menuraamatud

2023. aastal ilmus palju erinevaid raamatuid igale maitsele. Avaldasime Varrakus üle 160 teose, millest paljud said üsna kiiresti lugejate lemmikuks! Kõige menukama tiitli pälvis Maria Palusalu ilus ja praktiline raamat „Naadimetsast paradiisiks”, mis aitab luua silmapaistvat ja vähe hoolt nõudvat aia. Muidugi oli populaarne ka illustreeritud „Harry Potter ja Fööniksi ordu”, mis oktoobris lugejateni jõudis. Edetabeli eesotsast leiab veel Juhan Maiste põhjaliku ja kauni teose „Eesti mõisad ja lossid II”, Olga Kaju ja Triin Paaveri ahvatleva raamatu „Ainult küpsised” ning Olav Osolini teise kriminaalse menuki „Part lendab edasi”.

2023. AASTA TOP 10

1. Maria Palusalu „Naadimetsast paradiisiks“

Eestlased on väga töökad ja valmis pingutama, et saada oma aias head tulemust. Kahjuks jääb paljudel veel puudu mõningatest olulistest teadmistest, et saavutada püsivalt ilus ja vähe hoolt nõudev aed.

Siit raamatust leiad seitsmest osast koosneva mudeli, mis otseselt mõjutab seda, kui palju või vähe hoolt aed vajab ja kuidas see välja näeb. Neid etappe järgides ei jää edu tulemata, see on toimiv ja sadu kordi läbi proovitud viis rajada ilus ja vähem hoolt nõudev aed.

Teksti ilmestavad fotod ja joonised, mis näitavad tööde eri etappe ning sedagi, mis lõpuks välja võib tulla. Fotode juurde on märgitud võimalikult paljude taimede nimetused, et saaksid soovi korral ka ise taimedega oma aias katsetada. 

 

 

2. J.K. Rowling „Harry Potter ja Fööniksi ordu. Illustreeritud“

Keset Sirius Blacki vanemate maja läppunud toredust koguneb läheneva sõja varjus Fööniksi ordu. Kui Lord Voldemort tugevamaks muutub, kanduvad tema mõtted Harry Potteri unne, kiusates Harryt ta unenägudes – ja paljastades ta kinnisideed seoses vägeva maagiaga, mis peitub sügaval Saladuste osakonnas…

Saladusi ja varjamisi täis aasta jooksul hoiab koolis igal üksikasjal silma peal kärnkonnaga sarnanev Dolores Umbridge, Üleminkvisiitor, kelle on ametisse pannud võlukunstiminister, et ta nuhiks Dumbledore’i ja tema kuulsa õpilase järele. Kuid julgus pole kadunud ning ustavate õpilaste salk kutsub kokku Koolidirektori armee, otsustades nurjata professor Umbridge’i kavatsused ja õppida kasutama võlukunsti, mida nad vajavad pimeduse jõududele vastu astumiseks.

See vapustav illustreeritud väljaanne ühendab Kate Greenaway medali võitja Jim Kay ja BolognaRagazzi 2021. aasta auhinna võitja Neil Packeri anded vaimustavas visuaalses naudingus, kus on võimalik näha kuulsaid stseene ja armastatud tegelasi – Tonksi, Luna Lovegoodi ja paljusid teisi – kui Fööniksi ordu valvab Harry Potteri viienda Sigatüükas viibitud aasta üle.

Tutvu raamatuga

 

3. Juhan Maiste „Eesti mõisad ja lossid II“

Raamat on jätk teose „Eesti mõisad ja lossid“ I osale. See on raamat valgusest ja varjust, mis toob silme ette võimujagamised, lahingud ja kahurisuitsu, samas aga ka soovi rajada ahervaremetele uus kodu. Rootsi aeg tõi Tartusse ülikooli ja mõisaõuele renessansi valguse. Nii nagu kirikutes süttisid küünlad, lõid mõisaakendes loitma tuled. Elati suurte lootuste ajal. Unistati pea võimatust. Oleks toonased sotsiaalsed utoopiad ja fantaasiaprojektid realiseerunud ning selle tunnistuseks olevad aadlipaleed Haapsalus, Kuressaares, Kolgal ja mujal jõutud valmis ehitada, võinuks ajalugu võtta teise suuna.

Ülevaadetele erinevatest ajastutest järgnevad üksikmõisate kirjeldused, mis liidavad mosaiigikillud tervikuks, avades suurte teemade kõrval väikesed, makrokosmose kõrval mikrokosmose, milles iga mõis astub esile oma ainukordses värvis ja vormis, pannes südame kiiremini põksuma ja küsides üha uute lugude järele. Teises köites leiavad käsitlust näiteks Palmse, Maardu, Malla, Rogosi, Vormsi, Hiiu-Suuremõisa, Kolga, Albu, Sagadi, Purdi, Võisku, Mäksa, Käru, kokku umbes 30 mõisat.

Tegemist on väga mahuka, rohkete illustratsioonidega ning kaunilt kujundatud suureformaadilise raamatuga.

Tutvu raamatuga

 

4. Olga Kaju, Triin Paaver „Ainult küpsised“

Sellesse raamatusse on kokku kogutud küpsiseretseptide paremik alates nostalgilistest kuni modernseteni. Kindlasti inspireerivad põnevad avastused, vajalikud teadmised ja väikesed üllatused lugejaid ning panevad nad köögis katsetama.

Rohkem kui 90 väärt retsepti hulgas on soolaste ja magusate, pehmete ja krõbedate, lihtsate ja tehniliselt keerulisemate küpsiste retseptid. Mitmekesisest valikust leiab endale lemmiku igaüks, olgu algaja või juba kogenud küpsetaja.

Suurepärane raamat kinkimiseks kõikidele küpsise- ja kokkamisfännidele!

Tutvu raamatuga

 

5. Olav Osolin „Part lendab edasi“

„Part lendab edasi“ on järg Olav Osolini ülimenukale debüütromaanile „Kus lendab part“. Ootamatult Eesti Politsei vaneminspektoriks määratud Samuel Part saab endale uue paarimehe – politseikooli noore nutika praktikandi Kevini. Üheskoos tuleb neil lahti harutada moodsas idufirmas aset leidnud saladuslik mõrv ning selle käigus avastada ka teineteise diametraalselt erinevat maailmavaadet. Romaanis on rohkelt lustlikku huumorit, kuna autor vaatleb isegi Eesti elu kõige tõsisemaid tahke läbi lõbusate pilaprillide, kuid samas on selles piisaval määral kriminaalset põnevust ja ootamatuid keerdkäike, pakkudes lugemisrõõmu ka krimiromaanide fännidele.

Tutvu raamatuga

 

 

6. J.K. Rowling „Harry Potter. Võlumaailma almanahh“

Ametlik maagiline kaaslane J.K. Rowlingu Harry Potteri raamatutele.Põhiline võlukunstiga seotud nimekirjade, graafikute, kaartide ja kõige muu maagilise kogumik!

Vihista ennast Harry Potteri võlumaailma! Kui palju treppe on Sigatüükas? Kelle patronus on luik? Mida kannab Hagrid taskutes? Kust saab osta kääbustupse?

Avasta maagilised paigad, uuri võlukepiõpetust, kohtu fantastiliste elukatega ning tutvu nõidade ja võluritega, kes jäid ellu. Siin on kirjas kõik Sõõlamiskübarast loitsimiseni.

Tutvu raamatuga

 

7. Lucinda Riley, Harry Whittaker „Atlas. Pa Salti lugu“

Pariis 1928
Lahke pererahvas leiab oma aiast heki alt surmasuus poisikese ja võtab ta enda juurde elama. Heasüdamlikul, varaküpsel ja andekal poisil läheb uues kodus imehästi ning perekond annab talle aimu elust, millesarnasest ta ei julgenud unistadagi. Aga ta keeldub paljastamast oma tõelist päritolu.

Egeuse meri 2008
Seitse õde on kogunenud Titaani pardale, et jätta hüvasti mõistatusliku isaga, keda nad siiralt armastasid.

Kõigi üllatuseks selgub, et hoopis kadunud õde on see, kellele Pa Salt otsustas usaldada nende mineviku juurde viiva niidiotsa. Aga iga paljastatud tõde toob endaga kaasa uue küsimuse. Kõige šokeerivam on aga asjaolu, et pikka aega varjul olnud saladused võivad veel praegugi endaga tagajärgi kaasa tuua.

Jutustades läbi elu kestnud armastusest ja selle kaotamisest, viib „Atlas. Pa Salti lugu” piire ja ookeane ületades lugeja raamatusarja „Seitse õde” jahmatava, unustamatu lõpuni

Tutvu raamatuga
Saadaval ka e-raamatuna

8. Seppo Zetterberg „Reisimuljeid vanadest Baltimaadest“

Kuidas reisiti Eestimaal, Liivimaal ja Kuramaal enne raudtee tulekut? Mida nähti, millest oma reisikirjades kirjutati? Soome ajaloolane Seppo Zetterberg vahendab mälestusi ja reisimuljeid Balti provintsidest, kirjeldab toonaseid olusid mõisates ja postijaamades, linnades ja lossides, Tartus, Narvas, Riias ja mujalgi.

19. sajandi alguses läks Euroopas moodi vesiravi. Inimesed kogunesid merekuurortidesse, kus nad arstide järelevalve all suplesid, jõid tervistavat vett ning kosutasid üldiselt keha ja hinge.

Noor Nikolai Karamzin, rännumees Faddei Bulgarin, inglanna Elizabeth Rigby, sakslastest koduõpetajad ja Tartu ülikooli professorid külastavad kuurorte ja kirikuid, losse ja mõisaid, sõidavad mööda olulisi maanteid Peterburist Riiga või Saksamaalt Peterburi ja kirjeldavad seda, mida näevad oma tõlla aknast ja millest teiste reisijatega räägivad. Mõnikord, harva küll, kirjutavad nad ka neist eksootilistest olenditest, keda juhtuvad nägema – kohalikest eestlastest ja lätlastest.

Tutvu raamatuga
Saadaval ka e-raamatuna

 

9. Charles Dowding „Kaevamisvaba aed“

Charles Dowding on kaevamisvaba meetodit taimekasvatuses edukalt kasutanud juba 38 aastat ja sel alal maailmakuulus. See raamat põhineb tema koolitusel: 19 õppetükki käsitlevad kaevamisvaba meetodi kõige tähtsamaid aspekte.

Vaata, kuidas kasutada kaevamisvaba meetodit erinevate mullatüüpide puhul. Õpi aega säästma ja ära tundma aiapidamise müüte. Tee peenraid ja vahekäike ning hoolitse nende eest. Tunne ära eri tüüpi umbrohud, et nendega edukalt hakkama saada. Õpi tundma ja kasutama eri tüüpi multše. Valmista ise komposti. Kasvata kaevamisvaba meetodi abil rikkalikus valikus köögivilju.

Iga õppetükk on illustreeritud Charlesi väga tootlikust aiast pärit detailsete fotodega, millele on lisatud selgitavad kirjeldused.

Tutvu raamatuga

 

10. David Vseviov, Vladimir Sergejev „Venemaa – lähedane ja kauge I“

Et oma naabrit mõista, võiks tunda tema ajalugu.  

Raamat käsitleb Venemaa minevikku aegade algusest kuni Vassili III-ni (valitses aastail 1505–1533). Kirjeldatud pikk ajalooperiood hõlmab Vana-Vene riigi tekkimise ja arengu, iseseisvate osastisvürstiriikide ajajärgu, mongoli-tatari ikke ja Moskva suurvürstiriigi esiletõusu ning ühtse Vene riigi kujunemise Euroopa ja Aasia vahel. Seejuures võiksid teose esimesed peatükid, eriti need, mis keskenduvad ajavahemikule 10. sajandist 13. sajandi keskpaigani, paigutuda raamatusse, mis kannaks pealkirja „Ukraina ajalugu“, sest valdav osa tolleaegsetest sündmustest ning tegelastest seostuvad tänapäeva Ukraina aladega. Sealt pärineb nimi Rossia, mille Moskoovia suurvürstiriik võttis 18. sajandil oma riigi ja impeeriumi ametlikuks nimeks, sealtkaudu loodi esimesed kontaktid lääne tsivilisatsiooniga; Kiievi-Russist sai alguse piirkonna ristiusustamise protsess jne.

Tutvu raamatuga

 

Head uut lugemisaastat!

TULE PÜSIKLIENDIKS

Püsiklientidele on kõik raamatud vähemalt 10% soodsamad. Lisaks kehtivad püsikliendile mitmed eksklusiivsed pakkumised!

Meie kliendid saavad esimesena teada parimatest pakkumistest, põnevatest uudistest ja uutest raamatutest.