Elu muusika

Bioloogia teispool geene

Denis Noble

Sisu tutvustus

Mis on elu? Tunnustatud füsioloog ja üks süsteemibioloogia rajajatest Denis Noble püüab selles väga isiklikus ja kohati sügavalt poeetilises raamatus vastata just sellele küsimusele. Autor väidab, et elu alusküsimustele vastuste saamiseks tuleb meil vaadata kaugemale, kui võimaldab pelgalt geenikeskne vaade bioloogiale.
Genoom ise ei ole elu.
Mõistmaks elu olemust, tuleb meil oma vaadet radikaalselt muuta ning uurida elu paljudel tasanditel korraga, võttes seejuures arvesse ka tasanditevahelist vastastikmõju ja erinevaid tagasisidemehhanisme geenide, rakkude, organite, süsteemide, organismide ja keskkonna vahel. Sel juhul avaldub elu protsessina, mis tuksleb kõiki neid tasandeid siduvas võrgustikus. Just see, väidab Noble, on elu muusika.
Denis Noble (snd 1936) on Oxfordi ülikooli südame ja vereringe füsioloogia emeriitprofessor. Ta on varem avaldanud mõjuka esseekogumiku „Elu loogika“ (1993). Samuti mängis ta olulist rolli füsioomiprojekti (Physiome Project) käivitamisel. See oli üks esimesi rahvusvahelisi süsteemibioloogia uurimisprojekte, millele ajakiri Science pühendas 2002. aastal erinumbri.

Detailne info

Teised on vaadanud

Tarvo Valker

Eesti lindude ränne

23,20 

Urmas Tartes, Erki Õunap

Eesti päevaliblikad

19,90 

Killian Mullarney, Dan Zetterström, ...

Linnumääraja

Euroopa ja Vahemere maade lindude välimääraja

28,05 

Kristel Vilbaste, Ain Raal, ...

Eesti ravimtaimed

23,90 

Kai Kimmel

Eesti sood

23,20 

Soodus

Tiit Hunt

Lääne-Eesti teejuht

2,90 

18,90 

Andres Tõnisson, Ain Vellak

Eesti koopad

23,20 

Soodus

Urmas Laansoo

Palmid

8,90 

27,70 

Tarmo Pikner

Eesti orhideed

17,65 

Rob Hume

Linnuvaatleja ABC

24,90