Elu muusika

Bioloogia teispool geene

Denis Noble

Sisu tutvustus

Mis on elu? Tunnustatud füsioloog ja üks süsteemibioloogia rajajatest Denis Noble püüab selles väga isiklikus ja kohati sügavalt poeetilises raamatus vastata just sellele küsimusele. Autor väidab, et elu alusküsimustele vastuste saamiseks tuleb meil vaadata kaugemale, kui võimaldab pelgalt geenikeskne vaade bioloogiale.
Genoom ise ei ole elu.
Mõistmaks elu olemust, tuleb meil oma vaadet radikaalselt muuta ning uurida elu paljudel tasanditel korraga, võttes seejuures arvesse ka tasanditevahelist vastastikmõju ja erinevaid tagasisidemehhanisme geenide, rakkude, organite, süsteemide, organismide ja keskkonna vahel. Sel juhul avaldub elu protsessina, mis tuksleb kõiki neid tasandeid siduvas võrgustikus. Just see, väidab Noble, on elu muusika.
Denis Noble (snd 1936) on Oxfordi ülikooli südame ja vereringe füsioloogia emeriitprofessor. Ta on varem avaldanud mõjuka esseekogumiku „Elu loogika“ (1993). Samuti mängis ta olulist rolli füsioomiprojekti (Physiome Project) käivitamisel. See oli üks esimesi rahvusvahelisi süsteemibioloogia uurimisprojekte, millele ajakiri Science pühendas 2002. aastal erinumbri.

Detailne info

Teised on vaadanud

Taimi Paal

Eesti metsamarjad

21,25 

Ain Raal

Kuula kuuske

23,20 

Karl Adami

Eesti talvised metsalinnud

22,30 

Andres Tõnisson, Ain Vellak

Eesti koopad

23,20 

Soodus

Tuire Kaimio, Minna Tallberg

Koos hobusega

25,00 

32,90 

Andres Tarand, Ain Kallis

Eesti tornaadod

23,20 

Urmas Laansoo

Retk taimede maailma

15,62 

Ulla Salo, Pertti Salo

Meie metsade seened

19,90 

Ilkka Hanski

Sõnumeid saartelt

Elurikkuse ilmatuur

27,80 

Harri Valdmann, Epp Moks, ...

Eesti imetajad

19,90